Když bylo Bertíkovi Brockovi pět let, dostal novou hračku. Dětský flašinet. Muzicírovat s ním jenom doma mu ale nestačilo. Toužil být opravdovým pouličním flašinetářem. Uklánět se kolemjdoucím a nastavovat čepici na drobné. Jednoho dne proto popadl svůj instrument a vytratil se z domu. Stačil obejít celou jednu stranu dlouhého rakovnického náměstí a nastřádat na výdělcích plnou kapsu šestáků, než mu maminka jeho producírování zarazila. Hudby se ale nevzdal. Z malého flašinetáře Bertíka Brocka vyrostla jedna z největších osobností české hudby dvacátého století, dirigent Národního divadla Robert Brock (1905-1979).
Královské město Rakovník je i městem židovských příběhů. Vyprávění o hudebních začátcích Roberta Brocka je jedním z nich. Přijeďte do Rakovníka objevit i ty další. O první české filmové herečce Bertě Reimannové, o nositeli Nobelovy ceny Maxi Perutzovi, jehož předek vystavěl v Rakovníku synagogu nebo o renesančním domě U Samsona, ozdobeném sgrafitovými obrazy ze starozákonní židovské legendy o siláku Samsonovi.
Projděte úzkým průchodem V Brance, který kdysi vedl do židovské čtvrti, sestupte po kamenných schodech do místní synagogy, odemkněte velkým klíčem bránu židovského hřbitova s téměř pěti sty náhrobky, projděte se židovskou minulostí královského města Rakovníka.