Svět fantazie, smutku i radosti Vlasty Baránkové, 11.10. 2024 – 2. 2. 2025, vernisáž 10. 10. 2024 od 17 hodin

0
73
ilustrace z knihy Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, Jaké je to asi v Čudu

Mostecká galerie poprvé představuje tvorbu brněnské grafičky, ilustrátorky a malířky Vlasty Baránkové, kterou veřejnost zná z titulů mnoha knih především jako autorku ilustrací pro děti, jichž realizovala více než sto čtyřicet. Mnohé vyšly ještě před rokem 1989 ve švýcarském nakladatelství Bohem Press v různých jazykových mutacích, ale ne v češtině. Díky tomu ji znají i děti v zahraničí. Ale po celou dobu, kdy se dětské ilustraci věnuje, paralelně vzniká i její volná tvorba, která se snaží pronikat hlouběji k podstatě lidské existence a vyjadřovat své názory a postoje.

Vlasta Baránková začala svou výtvarnou dráhu vývojem a užitím hraček, drobných uměleckých předmětů a divadelních loutek. Poté se zabývala volnou grafikou a začala malovat svá rozměrná plátna. V sedmdesátých letech 20. století se zabývala grafickým designem, výstavní grafikou a typografickou úpravou časopisů i knih. Podobně jako řada dalších českých výtvarníků, kteří se neztotožňovali s podobou oficiální kultury naší země v minulém režimu, se brzy zařadila mezi ilustrátory dětských knih pro zahraniční nakladatele, které režim toleroval, neboť mu přinášely tolik potřebné devizy, ale zároveň zajišťovaly jejich autorům živobytí. Vedle knižní ilustrace se ale stálé pravidelně vracela k volné tvorbě, ve které se výtvarně vypořádávala s různými životními útrapami, nespravedlností, smutky a křivdami.

Svoji širokou výtvarnou všestrannost prokázala i v oblasti multimédií. Ve druhé polovině 80. let začala spolupracovat s Filmovými ateliéry Zlín na sedmidílném animovaném seriálu pro Slovenskou televizi. Po něm následoval počátkem 90. let patnáctidílný seriál večerníčků pro Anifilm Rychetský a Via Lucis Praha. Z dalších bych ráda zmínila třináctidílný kreslený seriál večerníčků o Lískulce pro Českou televizi – Studio Bratři v triku Barrandov a seriál večerníčků Markéty Zinnerové Čtyři uši na mezi. V širokou veřejnou známost vešly i její ilustrace doprovázející zpěvníky pro děti od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Od roku 2000 se věnuje především tvorbě pro děti. Své dětské knížky se snaží koncipovat tak, aby byly přitažlivé pro malé čtenáře a správným směrem posouvaly jejich estetické cítění, ale zároveň aby zaujaly i jejich rodiče, kteří je v knihkupectvích vybírají. Tyto knihy mnohdy sama také graficky upravuje.

Její ilustrace charakterizuje vedle dokonalého technického zpracování nápaditost, kultivovanost, fantazie, poetičnost, laskavost, určitá dávka tajemna, ale i humoru. Na rozdíl od volné tvorby, která je autorčinou osobní zpovědí a odrazem hodnot, které zastává.

V rámci výstavy bude promítán večerníček Lískulka a bude také zajištěn prodej vybraných knih s ilustracemi Vlasty Baránkové za zvýhodněné ceny.

Autor výstavy: Hana Nováková

Kurátorka výstavy: Olga Kubelková

Vstupné: 30 Kč, snížené 15 Kč

Další informace a doprovodné programy k výstavě: www.muzeummost.czhttps://www.facebook.com/mostmuzeum/

Vlasta Baránková
ilustrace z knihy Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, Jaké je to asi v Čudu
ilustrace z knihy Lískulka v pohádkovém světě

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here