Baví vás poznávat krajinu a přírodu ze sedla kola? Využijte parádního jarního počasí a vyražte na cyklovýlet po Libereckém kraji a jeho turistických oblastech. Máme pro vás tři tipy na cyklo vyjížďky pro malé cyklisty, zdatné bikery i vyznavače elektrokol. Užijte si u nás radost z pohybu na čerstvém vzduchu a poznejte rozmanitost našeho kraje.
Za krásami Frýdlantského výběžku (Jizerské hory)
Vydejte se na okruh dlouhý 43 km, který vás provede Frýdlantským výběžkem po značených cyklotrasách a zpevněných cestách. Tato oblast, na hranicích s Polskem, nabízí cyklistům jízdu mimo civilizaci, bez davů, s krásnými výhledy na hřeben Jizerských hor a zajímavými místy na trase. Výchozím bodem je město Frýdlant s historickým centrem, majestátným hradem a zámkem, a vyhlášeným pivovarem. Pokračovat budete po trase 3059 přes vesničky Krásný les a Dolní Řasnice, kde stojí za návštěvu bývalá kovárna Ondřeje Stelziga, kde můžete zhlédnout expozici kovářského řemesla a obdivovat lidovou architekturu. Dále pokračujte do Horní Bulovky, kde se napojíte na trasu 3006, po které pojedete až do Filipovky. Tam doporučujeme procházku podél řeky Smědé, jejíž přírodní říční koryto zde vytváří meandry, slepá ramena, mokřadla a říční nivy. Když budete mít štěstí, potkáte zde ledňáčka říčního, vydru říční nebo některé z dalších 40 chráněných druhů. Pak už je to kousek přes les a okolo Frýdlantské rozhledny zpátky do Frýdlantu.
Po stopách Pyšné princezny (Lužické hory)
Okruh ideální pro rodiny s většími dětmi – žádné velké kopce, asfaltová cyklostezka a návštěva Panské skály známé z pohádky o Pyšné princezně. Trasu dlouhou 30 km zahájíte přímo u ikonické Panské skály (Kamenický Šenov), jejíž pěti až šestiboké pravidelné čedičové sloupce připomínají svým tvarem píšťaly varhan. Tento útvar dal také jméno cyklostezce, po které většinu okruhu pojedete. Cyklostezka Varhany byla vybudována na náspu zrušené železniční trati, na které osobní vlaky projížděly naposledy v roce 1979. Celková délka cyklostezky je 17 km a sklonové poměry stoupání nepřesahují ideálních 2,9%. Podél stezky na Vás čeká celá řada zajímavých památek, vkusné odpočívky doplněné o infopanely s historií místní železnice i krásné výhledy. Od Panské Skály pojedete po cyklotrase č. 211 přes osadu Slunečnou až do České Lípy, zpátky se budete vracet po stezce Varhany přes Horní Libchavu s renesančním zámkem, Volfartice s tvrzí a rokokovým Kostelem sv. Petra a Pavla, a Nový Oldřichov s Hasičským muzeem.
Po zaniklých obcích Ralska (Máchův kraj)
Okruh po zaniklých osadách bývalého vojenského prostoru Ralsko je vhodný pro trekingová a horská kola a celkem ujedete 24 km. Začátek této trasy je v obci Náhlov, kde najdete Muzeum vystěhovalectví do Brazílie a také Naučnou stezku Horních vsí, která vás seznámí nejen se zaniklými obcemi, ale také s lidmi, kteří tu žili. Z Náhlova vyrazíte po cyklotrase č. 3050 až na křižovatku se sochou sv. Františka, kde odbočíte po cyklostezce Vojenských lesů. Cestou budete míjet bývalou obec Dolní Novina, z níž se do dnešní doby zachovaly pouze sklepy z pískovcových kvádrů, zbytky zdí a vodního mlýna. Stezka vás zavede až k Čertově stěně, dále pokračujte malebným údolím Zábrdky přes Cetenov, kde se nezapomeňte zastavit v areálu pily s parní lokomobilou značky Lanz. Malá asfaltová silnička vás dovede až do Všelibic, kde se opět napojíte na značenou CT 3050, která vás přes Budíkov a Zábrdí dovede zpátky do Náhlova. Za krátkou pěší odbočku určitě stojí Čertova zeď, která je unikátním geologickým útvarem. Nepostavil ji tajemný ďábel, jak vypráví pověst, ale vznikla vulkanickou činností a následným zvětráváním. Původně byla zeď mnohem delší, měřila až 20km, ale jelikož se většina čediče vytěžila, dochoval se dodnes jen zlomek původní zdi. Poblíž najdete ještě Čertův stolec a Čertovu hlavu.
Kolo připravit, helmu na hlavu, něco na zub do batohu a můžete vyrazit. Další várku tipů nejen na cyklovýlety najdete na turistickém portálu Libereckého kraje www.liberecky-kraj.cz a na našich sociálních sítích.