Po jizerskohorských přehradách

0
1304
Protržená přehrada

Léto je tu a s ním i parné dny plné sluníčka! Každý by se rád šel zchladit a přehrady se zdají být ideálním řešením. Věděli jste však, co za stavbou takové přehrady stojí a co se může stát, když je špatně navržena?

Černá Nisa

Roku 1911 byla započata stavba přehrady Soušské a na Bílé Desné. Dvou vodních děl propojených spojovací štolou za účelem zadržování povodňových průtoků přicházejících z hor. O 4 roky později byly obě přehrady slavnostně zkolaudovány a začaly se využívat. To však nemělo dlouhého trvání. Ani ne rok po spuštění provozu, 18. září 1916, byly zpozorovány průsaky hráze přehrady na Bílé Desné a po necelé hodině došlo k jejímu protržení. Voda se valila 40m průrvou a brala s sebou vše, co se jí postavilo do cesty. Mnoho rodin přišlo o střechu nad hlavou a 67 lidí dokonce o život. Ze stavby, která je od té doby nazývána jako Protržená přehrada, se do dnešního dne dochovaly unikátní zbytky hráze a šoupátková věž.

Soušská přehrada, narozdíl od své nešťastné sestry, stojí dodnes a slouží jako zásobárna pitné vody. Za stejným účelem byla o pár desítek let později vystavěna i další, největší vodní nádrž Jizerských hor, přehrada Josefodolská s objemem 23 mil. m3. Její okolí nabízí turistům řadu značených pěších i cyklistických cest. Koupání je zde však zakázáno. Jen o kousek dál se přímo v chráněné oblasti v lesnatém údolí nachází Bedřichovská přehrada, a níže pod horami přehrada Mlýnice a Fojtka. Přímo v centru města Liberce naleznete přehradní nádrž
Harcov s písčitou pláží, a v centru Jablonce nad Nisou vodní nádrž Mšeno, jež dokáže pojmout téměř 3 mil. m³ vody. Jablonecké moře, jak bývá přehrada nazývána, patří mezi největší městské vodní plochy ve střední Evropě a lze ji využít ke koupání, sportování i lenošení.

Tak kam se vydáte?

Facebook: VisitJizerky
In.: visitjizerky
www.jizerky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here