Podzim vybarvuje krajinu a vytváří scenérie, které není radno nechat si ujít. A co takhle spojit dva v jedno a osvěžující pobyt v přírodě využít k objevování dosud neobjevených skvostů středních Čech? Ať už je máte prochozené méně nebo více, stále je co objevovat. Navíc vás čeká notná dávka tajemna. A tím to nekončí, zbarvené stromy dopomůžou k tomu, že se z cílů vašich výletů stanou ta nejfotogeničtější místa, která byste si mohli přát. Už obouváte toulavé boty?
Vrchy Velký a Malý Blaník – potkáte rytíře?
Tajemno ucítíte na každém kroku při výstupu na Velký Blaník, kde uvnitř hory odpočívá národní záchranná jednotka: blaničtí rytíři. Až to bude potřeba, otevře se Veřejovská skála a udatní muži v čele se sv. Václavem z ní vyjedou. Krásné výhledy do širokého okolí nabízí dřevěná rozhledna na vrcholu hory. Za pečlivé prozkoumání stojí také zřícenina kaple svaté Máří Magdaleny na nedalekém Malém Blaníku. Není to totiž kaplička jen tak ledajaká! Pověst praví, že v jejím nitru střeží duch posledního poustevníka vzácný poklad.
Chráněná krajinná oblast Brdy – ticho, klid a vůně lesa
Kde si lépe užít podzim než v přírodě? Vůně lesa vás bude doprovázet toulkami po Brdech, jejichž krajina je tichá a neuhlazená, příroda divoká, lesy střídají vřesoviště, rašeliniště a mokřady, nechybí vzácná paleontologická naleziště a turistů je poskromnu. Proč? Roku 1926 tu byl zřízen vojenský výcvikový prostor a Brdy tak byly na následujících 65 let uchráněny před kultivací zemědělstvím, stavební činností i rozmachem turismu. Od roku 2016 je území chráněnou krajinnou oblastí, protkanou mnoha kilometry stezek a tras určených jak pro pěší, tak pro cyklisty.
Zřícenina hradu Valečov – Český ráj trochu jinak
Co by byla česká krajina bez hradů, zámků a podmanivých zřícenin? Objevte jednu méně známou v Českém ráji. Zřícenina skalního hradu Valečov je romanticky obklopena korunami stromů, které umí obzvlášť na podzim vykouzlit nádhernou podívanou. V náruči pískovcových skal stojí Valečov už od počátku 14. století. Po třicetileté válce byl opuštěn. Dnes tu kromě hradu můžete prozkoumat také předhradí se skalními obydlími. Věřte nevěřte, poslední obyvatelé skalních bytů tu žili až do roku 1892!
Poutní místo Maková hora – rozjímání nad korunami stromů
Oddychněte si od každodenního shonu na místě s duchovním přesahem. Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají klid v náruči přírody. Kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, stojící osamoceně uprostřed lesů středního Povltaví, je skutečným barokním skvostem a v minulosti k němu směřovaly desetitisíce věřících. S okolní krajinou i Makovou horou samotnou se podrobněji seznámíte prostřednictvím naučné stezky začínající na smolotelské návsi.
Železniční viadukt Žampach – zaslouží si obdiv
Není nad to, když se lidský um krásně snoubí s přírodou. Nechte se okouzlit kamenným viaduktem u obce Žampach, nejvyšším v zemi. Tvoří ho sedm oblouků, přičemž ten nejvyšší se tyčí úctyhodných 41 metrů nad roklí pod ním. Působivé scenérie lze obdivovat také z vlaku: viadukt je součástí trampy opěvované trati zvané Posázavský pacifik. Na procházku s výhledy na technický unikát se vydejte po Posázavské stezce, která vás seznámí se zdejší přírodou, řekou Sázavou, vodáctvím i proslulou posázavskou tratí.
FOTO: Středočeská centrála cestovního ruchu.