DĚDA S DUŠÍ TRAMPA / ZA TAJEMSTVÍM KLÁŠTERECKÝCH HRADŮ EGERBERG—FELIXBURG—ŠUMBURK

0
1687

Batoh z temně zeleného tvrdého plátna, už pěkně vyšisovaný od sluníčka, dával tušit, že tenhle děda tráví víkendy na trampu celý život. Přestože už nenocoval pod širákem jako zamlada, od kláštereckého nádraží si to směrem k řece vyrazil pěkně svižným krokem.

Nemusíte mít doma zrovna kanady, ešus a stetson, abyste si v okolí Klášterce nad Ohří mohli užít toulání krásnými lesy a stoupání na vrcholky, které zdobí tajemné zříceniny. Procházka málo navštěvovanou krajinou uspokojí romantické duše, stejně jako objevování tajných zákoutí pobaví dětské výletníky. Ve snadno překonatelné vzdálenosti má Klášterec hned dva hrady, každý na jednom břehu řeky Ohře…

Pokud přijíždíte jako náš tramp vlakem, od nádraží vás dovedou směrovky přes zámecký park k lázním Evženie, kde začíná červená turistická značka (a kde je také velké parkoviště pro motorizované). Až si načerpáte do zásoby kláštereckou minerálku, vydejte se po mostě přes Ohři po červené, která vás asi po 2,5 kilometrech stoupání kolem vrchu Mravenčák dovede k prvnímu hradu – Egerbergu. Jeho německé jméno upomíná na řeku, nad níž se tyčí, někdy se mu ale také říká Lestkov, stejně jako vsi na druhé straně kopce. Odtud se dá přijít na hrad kratší asi půlkilometrovou cestou z návsi. Zvládnou ji i děti – kočárky a kola nikoliv.

Poslední, kdo ho obýval, byl Felix Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic, významný šlechtic, politik a obratný hospodář, který v kraji skoupil, co se dalo. Proč ho zmiňuji? V nedalekých Rašovicích totiž založil v 16. století zámek Felixburg, kam přesunul správu z poněkud nepohodlného Egerbergu. Ale přestože byl Felixburg o skoro tři staletí mladší, dnes z něj nenajdete skoro nic. Další z pánů tohoto kraje – Thunové ho nechali v polovině 19. století zbořit.

Zatímco náš děda si bude ještě pamatovat Egerberg pořádně zarostlý a utopený mezi vysokými stromy, vám se z něj dnes naskytne nádherný výhled na Krušné hory i Klášterec – jen zámek zůstane ukrytý za Mravenčákem. Jako na dlani budete mít i další romantické ruiny, na něž se můžete z Klášterce vydat – hrad Šumburk na levém břehu Ohře. Ale ten zase až příště…

Jako správní turisté byste neměli minout klášterecký zámek a v něm po celý rok přístupné výstavy. Ke stálým patří i expozice drahých kamenů, které se v okolí města těžily ve středověku. Tyto polodrahokamy dodnes zdobí kapli sv. Václava ve Svatovítské katedrále na na Pražském hradu a kapli sv. Kříže na Karlštejně.

NÁŠ TIP: V turistickém informačním centru pod radnicí je k dispozici brožura Hrady Klášterecka, která prozrazuje mnohé zajímavé informace z historie zdejších hradů a zřícenin.

 

Turistické informační centrum
nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří
Tel.: +420 474 359 687
E-mail: icklasterec@muklasterec.cz
www.klasterec.cz

 

TEXT: Kateřina Táborská, Vlasta Fišrová, FOTO: Štěpán Malast

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here