Omezili už jsme skoro všechno. Sport, kulturu, návštěvy, vánoční trhy. Zkuste vytvořit vánoční atmosféru bez lidí, ochutnávky vánočních dobrot a našeho oblíbeného „svařáku“. Už jsem začala přemýšlet jak do toho, vždyť toho letos musíme pro dobro nás všech mnoho oželet. Jednou z oblíbených možností je u nás jídlo, vánoční pečení a zdobení, ale ta druhá je o vánočních zvycích naší země, našich předků, ti také neměli vždycky nejlepší podmínky, ale vánoce slavily podle možností všechny rodiny.
Třebechovice pod Orebem – město betlémů
Nejobdivovanějším exponátem Třebechovického muzea betlémů je unikátní Proboštův mechanický betlém. Tento dřevěný skvost má už přes sto let a úctyhodné rozměry: délku 6,89 m, hloubku 1,89 m a výšku 2,35 m. Složen je z neuvěřitelných 2 000 mistrovsky vyřezávaných dílů! Na jedinečném řezbářském díle pracovali Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml celých 40 let. Díky svým uměleckým i technickým kvalitám je dodnes světovým unikátem. V roce 1999 byl, jako jediným betlémem u nás, prohlášen Národní kulturní památkou a tvoří samostatnou expozici. Po nedávném generálním zrestaurování je jako nový, plně funkční a nesmírně atraktivní pro malé i velké, v zimě i v létě.
Dům J. A. Schumpetera v Třešti
První zmínka o stavbě na tomto místě pochází z roku 1728. Po roce 1835 byla zbořena přední část domu a místo ní byl vybudován honosný klasicistní palác, reprezentativní sídlo významné místní rodiny Schumpeterů. Dnes patří městu a je využíván jako sídlo turistického informačního centra, expozice Muzea Vysočiny, stálé expozice Spolku přátel betlémů.
Třešťské betlémy můžete vidět také v třešťské pobočce Muzea Vysočiny Jihlava. Kromě expozice o betlémářství si můžete prohlédnout, jak to vypadalo dříve na třešťském zámku, zajímat by Vás mohla také expozice o zaniklém třešťském průmyslu a samozřejmě nechybí ani expozice věnovaná J. A. Schumpeterovi. Každoročně od 26. 12. do 2. 2. jsou obě expozice v Schumpeterově domě součástí tzv. Betlémské cesty, v rámci níž více jak 20 rodin vystavuje své vlastní betlémy přímo u sebe doma. Přijměte pozvání do Třeště – města betlémů.
Třebechovické muzeum betlémů
Masarykovo nám. 1426,
Třebechovice pod Orebem
Tel.: +420 495 592 053
www.betlem.cz
Rodný dům J. A. Schumpetera
Rooseweltova 462/6, Třešť 589 01
Tel.: +420 567 234 567
E-mail: info@trest.cz
www.trest.cz