ROZHOVOR s pracovníkem turistického informačního centra

0
2012

V každém vydání magazínu TIM představujeme čtenářům a cestovatelům vzorného pracovníka z turistického informačního centra, který pracuje a podává erudované informace. Za kým se tentokrát vydala redakce? Naše kroky vedly do města Litomyšle, kde v TIC pracuje paní Blanka Brýdlová, vedoucí turistického infocentra.

Paní vedoucí, představte se nám krátce. Odkud pocházíte, jak dlouho pracujete v infocentru?
Pocházím z Litomyšle, v infocentru pracuji již bezmála 20 let s třemi menšími přestávkami na mateřskou dovolenou. Pracovat jsem začala jako referentka cestovního ruchu, kdy jsem obsluhovala zákazníky za pultem a zároveň prováděla turisty po městě. Postupně jsem přešla do funkce vedoucí infocentra.

Představte čtenářům magazínu TIM vaši práci v informačním centru.
Jako vedoucí soukromého infocentra zastávám s nadsázkou roli manažerky všeho, průvodkyně, obchodnice, personalistky, účetní atd. v jednom. Starám se o běžný chod hlavní provozovny infocentra i sezónní zámecké pobočky. Protože mj. zajišťujeme průvodcovskou činnost, jednám s cestovními kancelářemi, připravuji programy pro domácí i zahraniční skupiny i jednotlivce. Pravidelně pořádám setkání s místními podnikateli z oblasti cestovního ruchu. Podařil se nám např. společný projekt „Užijte si Litomyšl“, kdy jsme formou slevových kupónu turistům poskytovali výhody po celém městě. Protože je práce v infocentru různorodá, moc mě baví. Výhodu soukromého íčka vidím v tom, že pokud mám nápad, mohu jej hned realizovat, od nového suvenýru přes leták až po zorganizování zájezdu.

Zažila jste nějakou kuriózní situaci ve své práci?
Jednou jsme například hledali v malé Litomyšli ztraceného Japonce ze skupiny, jindy se stalo, že nám turisté vešli do pootevřených dveří kostela, správce je pak zamknul a tito turisté, kteří měli leták s telefonním číslem na nás, do infocetra volali, že jsou zamknuti v kostele a neví vůbec ve kterém – tak jsme organizovali jejich „záchranu“.

Nebo jiný příklad z praxe od našich obsluhovaných turistů: „Kde je tu hotel U sv. Štěpána? Bohužel takový hotel tu nemáme. To není možné, rezervoval jsem si ho přes booking, bylo to jedno z posledních ubytování tady u Vás v Litoměřicích. Pane, ale Vy jste právě ve východočeské Litomyšli.“

Jaké je Vaše oblíbené místo v okolí, které není běžně známé, ale stojí za návštěvu?
Napadá mne Pivnická rokle, která se nachází asi 15 km od Litomyšle. Výchozím bodem je chata Polanka u Nových Hradů, ze které po červené turistické značce dojdete k Dolanskému mlýnu a odtud po žluté skrz krásný kaňon s jeskyní a skalními převisy. Občas je trasa náročnější i po žebřících, ale o to malebnější a krásnější. Dá se dojít až do obce Zderaz, kde jsou k navštívení bývalá pískovcová skalní obydlí.

Jaký je váš oblíbený regionální produkt, který doporučujete?
Oblíbeným lokálním produktem jsou pralinky z místního Chocco caffé, já osobně nikdy neodolám pralinkám se švestkovými povidly a kokosem. Pro pány určitě doporučuji pivo Bedřichova jedenáctka z litomyšlského minipivovaru Veselka.

Jak by zněla pozvánka do vašeho města, informačního centra?
Přijeďte do malebné Litomyšle zažít místní genius loci, navštívit památku UNESCO a celé zámecké návrší. Pro milovníky hudby doporučuji navštívit rodný byt Bedřicha Smetany, zajímavé je mysteriózní muzeum Josefa Váchala“ Portmoneum“. I ti kdo mají rádi moderní architekturu si přijdou u nás určitě na své. Nezapomeňte se stavit do infocentra, kde Vám dáme mapku a doporučíme, kde se dobře najíst a co zajímavého ještě v Litomyšli zažít.

Děkujeme za rozhovor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here