Rádi bychom vám představili pracovnici Beskydského turistického informačního centra, které se stalo v letošní anketě nejoblíbenějším informačním centrem v Moravskoslezském kraji.
Prosím, řekněte nám, odkud pocházíte a jak dlouho pracujete v informačním centru Hukvaldy a na jaké pozici?
Jmenuji se Jaroslava Mižíková, bydlím v místní části Hukvald a v informačním centru pracuji druhým rokem.
Vzpomenete si na nějakou kuriózní situaci, kterou jste zažila v infocentru?
Občas se stane, že někdo v oboře zabloudí. Jedna rodinka zavolala, že nevědí, kde se nacházejí. Vzali to z hradu Hukvaldy zkratkou (nutno dodat, že zakázanou) a potom nemohli najít cestu k východu z obory. Problém byl podle jejich popisu určit, kde vlastně jsou. Ale povedlo se, tedy pokud tam nebloudí dodnes :-). Taky mají lidé různé netypické dotazy – jako třeba, jestli se může na koni do obory, anebo jak se píšou Hukvaldy v ruštině (v ruštině neznají písmenko H).
Jaké je Vaše oblíbené místo v okolí, které není běžně známé z bedekrů, ale přesto stojí za návštěvu?
Určitě stojí za to si projít nově vybudovanou naučnou stezku Leoš Janáček očima dětí. Nemusíte ji projít celou, ale z Vrchů (říká se jim také Fojtovy vrchy), je krásný výhled na Štramberk, Kopřivnici, hrad Hukvaldy…anebo pokud se vám nechce do kopce, tak se po rovině projdete kolem řeky Ondřejnice, kde jsou také krásná zákoutí.
Prozraďte čtenářům, jaký je Váš oblíbený regionální produkt, který osobně doporučujete?
Doporučuji zajít si do místní pekárny na vyhlášené lopaťáky a vdolky. Těm málokdo odolá 🙂 nebo na oběd do stylové restaurace U námořníka. Taky se těším, až znovu otevřou cukrárnu s kavárnou Ráj na zemi, kde sám název vypovídá o obsahu.
Jak by zněla pozvánka do Vašeho města, regionu, informačního centra?
Hukvaldy jsou rodnou vsí fenomenálního hudebního skladatele Leoše Janáčka, narodil se v domě, kde teď sídlí informační centrum. Máme tu i jeho pamětní síň, pořádáme různé zajímavé výstavy. Určitě stojí za návštěvu také Památník Leoše Janáčka, kde nedávno otevřeli novou interaktivní výstavu. Při cestě na zříceninu hradu Hukvaldy, nebo při procházce hukvaldskou oborou, můžete pohladit sochu lišky Bystroušky. Pokud jste sportovně zaměření, stojí za to zajít si na golf.