Doklady o židovském osídlení jsou od 15. století, ke konci 17. století údajně tvořili až polovinu veškerého obyvatelstva.
Ghetto u řeky Jizery (ulice Bělská) bylo několikrát zničeno požárem, synagoga byla roku 1958 zbořena. Budova školy postavená v empírovém slohu je ale dodnes zachována. Jeden z nejcennějších židovských hřbitovů v Čechách leží právě zde v Mladé Boleslavi. Najdete ho v podhradí na stráni nad říčkou Klenicí. Založen byl patrně v 16. století. Donedávna odborníci předpokládali, že nejstarší zdejší dochovaný náhrobek pochází z roku 1604. Během posledních restaurátorských prací však byly objeveny náhrobky mnohem staršího data. Jen málokteré středočeské pohřebiště může svou historickou i kulturní hodnotou mladoboleslavskému hřbitovu konkurovat. Snad jen židovský hřbitov v Kolíně a v Brandýse nad Labem.
Nejvýznamnější osobností, která tu našla své poslední spočinutí, je Jakub Bassewi, finančník a první Žid povýšený do šlechtického stavu, muž, který zažil třicetiletou válku. Své služby poskytoval habsburským císařům a generálu Albrechtu z Valdštejna. Z této pozice majetného bankéře působil rovněž jako vlivná šedá eminence tehdejších českých dějin. Areál židovského hřbitova se uchoval v neobvykle kompletním stavu. Stojí zde i obřadní síň vybudovaná v roce 1989 a márnice postavená v roce 1937 ve funkcionalistickém stylu, což je u židovských hřbitovních staveb skutečně unikátní. Pokud se do Mladé Boleslavi vypravíte, navštivte zdejší infocentrum, kde vám jeho pracovníci rádi nabídnou i další tipy na prohlídku dalších rozličných míst.