Nejstarší písemný doklad o přítomnosti Židů ve městě pochází z roku 1294, kdy Oldřich z Hradce obdržel od krále Václava II. privilegium, které mu umožnilo usadit ve městě osm židovských rodin.
Synagoga
Do 18. století měli Židé jenom modlitebnu v jednom z domů, které koupil sklenář Adam. Ve druhé polovině 18. století je uváděna synagoga ve zvláštním domě, který byl roku 1770 přestavěn a zvětšen. Roku 1770 tedy zřejmě vzniká nově postavená synagoga, pravděpodobně na starém místě. Po zničujícím požáru roku 1801 byla synagoga do roku 1803 znovu postavena. 16. května 1867 byla uzavřena a zvětšena o přístavbu, modlitební sál byl přebudován na rozšířeném půdorysu, fasáda byla vyzdobena gotizujícími okny a obloučkovým vlysem.
K bohoslužbám byla synagoga pravidelně využívána do nacistické okupace. Roku 1947 se novou majitelkou synagogy stává ŽNO v Českých Budějovicích jakožto nástupnická obec po zaniklé ŽNO v J. Hradci, která ji roku 1951 prodala Náboženské obci církve československé husitské.
V té době byla synagoga v dost špatném stavu a bylo nutno provést naléhavé opravy, ale také např. opatřit nové lavice. V dalších desetiletích letech byly opraveny omítky i štuková výzdoba, naposledy po roce 2000. Bohoslužbám Církve československé husitské synagoga slouží dodnes.
Židovský hřbitov
Jihozápadně od města na výšině nad levým břehem řeky Nežárky, kdysi části panské zahrady sloužící jako sokolnické cvičiště, byl okolo roku 1400 založen židovský hřbitov. Ten patří k nejstarším židovským hřbitovům v Čechách. V letech 1557 a 1576 byl rozšířen a ohrazen dřevěným plotem. V roce 1736 byl hřbitov za pomoci hraběte Černína opatřen ohradní zdí, k rozšíření hřbitova došlo v roce 1773, a také v roce 1865. Koncem března roku 1872 bylo založeno pohřební bratrstvo Chewra kadiša.
Židovské obci velmi citelně chyběla obřadní síň. Velmi vážně se o její stavbě začalo jednat roku 1936. Projekty podalo několik stavitelů, z nichž jako vítězný byl vybrán návrh jindřichohradeckého stavitele Václava Rohlíka, který stavbu následně prováděl. Zkolaudována byla v srpnu roku 1937 a ještě téhož měsíce byla pohřebním bratrstvem i slavnostně otevřena.
OTEVÍRACÍ DOBA HŘBITOVA:
od 1. května do 31. října mimo soboty a židovských
svátků denně: 10.00 – 17.00 hodin.