Vlastní ulici mají ve městě Židé zmíněnu již roku 1342, dřívější Židovská, dnes nese název Františkánská. Vyhnáni byli Židé z města poprvé v roce 1514, kdy odešli do okolních obcí jako Uherský Brod, Uherský Ostroh a Bzenec.
Vstup byl židům povolen pouze na jarmarky za 7 krejcarů. Od poloviny 18. století byl Židům zakázán vstup do města jen v neděli a o svátcích, jinak mohli do města vstoupit za poplatek 17 krejcarů. Po roce 1848 se směli Židé opět vrátit. Žilo zde 17 rodin, které měly 67 členů, a byla založena dokonce veřejná košer kuchyně. Byla povolena i spolková činnost v rámci organizace Spolek občanských záležitostí. Roku 1892 se Spolek pro občanské záležitosti pozměnil na náboženskou obec. Počátkem 80. let 19. století byl znovuobnoven starý hřbitov v Derfli, dnes Sady, a téhož roku byli zvoleni první židovští zástupci do rady města.
Městská synagoga byla postavena roku 1875 za 18 tisíc zlatých v pseudomaurském slohu s rozetovým oknem a 27. září byla vysvěcena rabínem Mühmsamem. Byla jediným zástupcem neevropské architektury v Uherském Hradišti. Roku 1904 byla přistavěna kopule. V roce 1941, dne 22. června, byla synagoga nacisty vyrabována a zapálena. Jelikož však zcela nevyhořela, došlo 12. srpna k jejímu opětovnému zapálení, po němž zůstala v ruinách. Město, které tyto ruiny zakoupilo, uvažovalo o jejich zbourání.
Po druhé světové válce došlo k rekonstrukci synagogy, při níž nebyla obnovena kopule. Po rekonstrukci začala být budova využívána jako kulturní dům, sídlila zde mimo jiné i Slovácká filharmonie v jejímž čela stál Oldřich Halma. Po dalším požáru v roce 1966, kdy vyhořela celá budova, došlo k další rekonstrukci. Od té doby sloužila celá budova výhradně jako městská knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Své jméno nese po významné uherskohradišťské osobnosti – spisovateli, bibliofilovi a knihovníkovi Bedřichu Beneši Buchlovanovi.
Při povodních v červenci 1997 bylo přízemí knihovny zaplaveno vodou a celá budova utrpěla značné škody. V rámci následné rekonstrukce v letech 1998–1999 byla obnovena původní architektura a odstraněna řada pozdějších vnitřních vestaveb, jakož i přístavba se sociálním zařízením. V roce 2004 pak došlo i k obnovení kopule zničené při požáru v roce 1941.
Více informací najdete na:
www.mesto-uh.cz