V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa probíhá do 15. září anketa české a slovenské stavby století. Mezi další zajímavé události v kraji patří oslavy města Terezín, Den porcelánu nebo Václavská pouť. S výročím je spojena i podpora regionálních výrobků a prvorepublikových značek.
Ústecký kraj nominoval čtyři unikátní objekty, které jsou nedílnou součástí historie kraje. Mezi vybrané stavby patří chráněná kulturní památka Masarykovo zdymadlo Střekov v Ústí nad Labem, vodní nádrž Fláje, Kolektivní dům v Litvínově a přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.
Hlasovat můžete do 15. září na www.stavbystoleti.cz Každý hlasující má k dispozici maximálně 10 hlasů, z nichž každá stavba může dostat 1 až 10 hlasů. Představme si jednotlivé stavby v Ústeckém kraji.
Masarykovo zdymadlo Střekov
Zdymadlo přetínající Labe pod hradem Střekovem v Ústí na Labem bylo postaveno pro zlepšení splavnosti zdejších peřejí a je posledním vodním stupněm labské vodní cesty na českém území. Střekovský jez patřil v období první republiky mezi největší a nejmodernější na našem území.
Vodní dílo Fláje
Přehrada na Flájském potoce na severu Krušných hor byla vybudována v letech 1950–1963. Jediná betonová pilířová přehrada v ČR, která je pro unikátní technické řešení hráze chráněnou kulturní památkou. Hráz je v pravé části zakřivená s poloměrem 200 m, její délka v koruně je 459 m o šíři 6 m. Šířka činí až 53 m, výška nad terénem až 55 m. Přehrada vytváří nádrž o celkové ploše 153 ha, s objemem 23,1 mil. m3.
Kolektivní dům v Litvínově
Kolektivní bydlení se nejvíce rozvíjelo ve 20. a 30. letech minulého století. Na bázi vědeckého funkcionalismu koncipovala projekt levicová avantgarda v čele s Karlem Teigem. Dvě protilehlé, symetricky zalomené desky bytů propojuje snížené střední křídlo obsahující sdílené provozy a služby, včetně kluboven, školky, nebo víceúčelového sálu.
Přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě
Děkanský kostel v Mostě je v dnešní době vzácnou pozdně gotickou památkou. Vydolování malebné mostecké krajiny kvůli těžbě hnědého uhlí vedlo k myšlence zachování právě tohoto gotického chrámu. Náročná akce jeho přesunu se stala dlouho nepřekonaným triumfem našeho inženýrství. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Koleje nebyly položeny po celé trati, ale postupně se 160 m dlouhé kusy přesouvaly. Po přesunu byl kostel otevřen veřejnosti až v roce 1988 a nového vysvěcení se dočkal roku 1993.
Den porcelánu
Tradiční porcelánové trhy se širokým sortimentem užitkového i dekorativního porcelánu z dílen společnosti Český porcelán, a.s. Dubí a Royal Dux Duchcov, se po osmé konají v Muzeu města Ústí nad Labem ve dne 7. září. Otevírací doba je od 10.00 do 18.00 hodin.
Josefínské slavnosti v Terezíně
Přesuňte se v čase do období, které znáte z pohádky S čerty nejsou žerty. Uvidíte vojenské přehlídky, ale i ukázky vojenského výcviku, velkolepou denní bitvu a fascinující noční bitvu. Od 5. do 6. října se konají největší historické slavnosti v Evropě k založení města Terezína se zaměřením na jeho vojenskou historii. Vojenský pochod, vojenské přehlídky, ukázky vojenského výcviku. Hlavním bodem programu bude dobytí pevnosti.
Dále vás čeká bohatý doprovodný program, staročeský jarmark, kolotoče a noční bitva o pevnost. Pevnost Terezín zná z historického hlediska mnoho lidí, ale co už možná nevíte, že každý rok tyto prostory ožívají tradičními Josefínskými slavnostmi. Na vlastní kůži zažijete, jak to před dávnou dobou v Terezínské pevnosti vypadalo. Těšit se můžete na kata, taneční vystoupení, flašinetáře či shlédnout komediální taškařici Taranisovo kopí historické skupiny Valdštejni. Po bitvě pokračuje doprovodný program sokolnictvím, železným mužem, vývojem zbraní a katovským řemeslem.
Tradiční Václavská pouť
Největší městská slavnost a zakončení Lovosického kulturního léta se blíží. Tradiční Václavská pouť se uskuteční jako vždy dne 28. září. Těšit se můžete na několik hudebních scén, slavné i lokální hudební interprety, více jak čtvrt kilometru stánků a pouťových atrakcí.
Regionální značky a výrobky Ústeckého kraje
Výrobky a značky vedle původu v ústeckém regionu zdůrazňují lokální jedinečnost a šetrnost vůči přírodě. V Ústeckém kraji najdete čtyři druhy regionálních značek:
ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®
KRUŠNOHOŘÍ regionální produkt®
ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®
POOHŘÍ regionální produkt®
Kromě regionálních značek existují regionální potraviny Ústeckého kraje a soutěž o nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje – Kraje Přemysla Oráče. Mnoho dalších drobných řemeslníků a výrobců, kteří umí poctivě své řemeslo, najdete po celém kraji.
Neváhejte a vydejte se do Ústeckého kraje!