Pestrou paletu výletů nabízí i letos návštěvníkům Moravská brána. Profrčte jí – a přijeďte je ochutnat… na Přerovsko, Hranicko a Lipensko, kde vás čekají zážitky, zábava i poznání.
Přerov
Zámek na návrší Horního náměstí – to je přesně to místo, které nemůžete při návštěvě Přerova minout. Dominantu uvidíte už z dálky, a až si ji vyfotíte… neváhejte vstoupit. Specialitou muzea, které v zámku sídlí, jsou rekonstrukce dobových školních tříd, expozice Archeologie Přerovska, Památník Komenského, Národopis Hané, a také expozice entomologie a mineralogie. Letos zvou navíc muzejníci na jubilejní výstavu 100letá Republika, která přibližuje příběh jednoho města – tedy Přerova – v letech 1918 až 1948. „Od 16. srpna pak bude k vidění druhá část výstavy, která se soustředí na období budování socialismu. Až do poloviny září je rovněž možno shlédnout výstavu Morava nově zakreslená aneb Komenského mapa Moravy, co bylo před ní a po ní,“ říká Romana Nitková z Muzea Komenského.
Pokud se do Přerova vydáte v době letních prázdnin, neváhejte si vychutnat kino pod širou oblohou, nebo tradiční svatovavřinecké hody. „Od 23. července nabídne Kinematograf bratří Čadíků přímo na Masarykově náměstí čtyři večery plné skvělých českých filmů,“ konstatuje Pavla Roubalíková z přerovského magistrátu. A druhým dechem zve i na hody, které začnou přesně v den svátku svatého Vavřince – tedy 10. srpna – a potrvají do neděle 12. srpna. „Nabídnou koncerty, jarmark, historický průvod – a v sobotu večer bude vrcholem zábavy show, věnovaná 100. výročí republiky,“ doplnila. A muzika, ta bude v Přerově znít nejen o hodech. Na návštěvníky čeká už tradiční festival Hudební léto na hradbách, který každý úterní podvečer láká posluchače na romantické místo pod hradbami.
Lipník nad Bečvou
Líbí se vám dobové kostýmy? Pak vítejte v Lipníku nad Bečvou, který nabízí návštěvníkům – a to zcela bezplatně – kostýmované prohlídky. S průvodcem můžete navštívit každý den, kromě pondělí, například kostel Církve československé husitské – bývalou synagogu, židovské hřbitovy či střešní zahradu, pod níž se nachází galerie Konírna.
Léto v Lipníku bude také ve znamení tónů hudby, které se budou linout městem v rámci Lipenského kulturního léta. Jeho součástí se také stalo letní kino U čápa, které bude promítat po tři páteční večery na terase kulturního domu Echo. „Přijet do Lipníka, to znamená užít si i naši kovářskou tradici. Letos si ji už počtrnácté připomínáme exteriérovou výstavou Kov ve městě. V historickém centru a zámeckém parku představují svou tvorbu kováři – otec a syn Tasovští,“ připomíná Ivana Debnárová z Městského úřadu v Lipníku nad Bečvou. Od 20. do 22. července zvou Lipenští na bohatý program, který se stane součástí Svatojakubských hodů.
Helfštýn
Z Lipníku pak můžete zamířit přímo na romantický hrad Helfštýn – byť se tam letos sejde turistický ruch s tím stavebním, neboť po více než dvou stech letech se zde odborníci pustí do záchrany torza renesančního paláce. „Po dobu rekonstrukce bude omezena možnost vstupu veřejnosti do areálu, a to pouze od čtvrtka do neděle. Mimo stavební projekt připravujeme o víkendech množství kulturních a společenských akcí. Těšit se můžete na řemeslo, divadlo i hudbu. Stálé expozice mincovnictví a archeologie jsou nově k vidění v prostorách bývalé Pekárny. Výběr toho nejlepšího z kovářské figurální tvorby z vlastních sbírek hradu pak zdobí galerii na II. nádvoří,“ připomíná kastelán Jan Lauro.
Hranice
Stejně jako v Lipníku, tak i v Hranicích čekají na návštěvníky komentované prohlídky s průvodcem. „Při procházce zámkem vás uchvátí unikátně zastřešená dvorana nebo Muzeum na zámku, nabízející stálou expozici historických zbraní a model, představující podobu Hranic v 18. století. Je vytvořen z krabiček od čajů, malován ručně a autor jej postupně dokončuje,“ zve na návštěvu Lenka Dočkálková z Turistického informačního centra v Hranicích. Připomíná i to, že v létě probíhají zajímavé koncerty ve zrekonstruované zámecké zahradě – a navštívit můžete také bývalou židovskou Synagogu, nyní galerii moderního umění, nebo muzeum ve Staré radnici, kde uvidíte výstavy zaměřené na hranický region. Na své si přijdou i milovníci vojenské historie, protože právě jim jsou určeny komentované prohlídky areálu bývalých c. k. rakousko-uherských vojenských ústavů.
Teplice nad Bečvou
Navštívit Hranice – a nepodívat se do blízkých Teplic nad Bečvou, to by byl takřka hřích. Jedny z nejstarších moravských lázní se zaměřují na léčbu srdečních a cévních onemocnění, pohybového aparátu a specializují se i na léčbu dětí. „Přírodním léčivým zdrojem je proslulá minerální voda, známá také jako „teplická kyselka“, která se zahřátá používá k vanovým koupelím. Díky vysokému obsahu oxidu uhličitého má vynikající účinky,“ zdůrazňuje Sabina Koldová, obchodní ředitelka Lázní Teplice nad Bečvou. Pro ty, kdo hledají relaxaci, jsou tu připraveny kratší tematické pobyty s příjemnými uvolňujícími procedurami. A pokud vás trápí pohybový aparát, artróza, revma, bolesti kloubů či kožní nemoci, určitě si nenechte ujít chladovou terapii s teplotami až minus 120 °C.
Přímo v areálu lázní pak lákají k návštěvě Zbrašovské aragonitové jeskyně – jediné jeskyně u nás, na jejichž vzniku se kromě běžných srážkových vod podílela také teplá uhličitá kyselka. „Prohlídka podzemí s unikátní výzdobou trvá 50 až 60 minut a návštěvníci se budou pohybovat v příjemné teplotě 14,5 °C, neboť Zbrašovské jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi u nás. Při prohlídce můžete obdivovat výstavu s názvem Černý Buddha od světově proslulého výtvarníka Heshama Malika. Obrazy jsou malované rukama přímo v podzemí s příměsí zdejší hlíny,“ láká do jeskyní jejich vedoucí Barbora Šimečková. Třetím „dítětem“ teplické kyselky, které si lze při návštěvě Hranického krasu prohlédnout, je Hranická propast – nejhlubší propast České republiky a od roku 2016 také nejhlubší zatopená propast světa. Vede k ní naučná stezka a z vyhlídkové plošiny uvidíte celý její jícen až k hladině zelenavého Jezirka. Výchozím bodem k návštěvě lázní, jeskyní i propasti je budova bývalé železniční stanice Teplice nad Bečvou, kde bylo letos nově otevřeno Turistické informační centrum Hranická propast, kde můžete mj. vidět maketu zatopených částí propasti a dozvíte se aktuální informace o stále pokračujícím potápěčském průzkumu.
www.prerov.eu
www.prerovmuzeum.cz
www.mesto-lipnik.cz
www.helfstyn.cz
www.mesto-hranice.cz
www.ltnb.cz
www.caves.cz
www.hranickapropast.cz
FOTO: Martin Necid; Dominik Bachůrek; Petr Zajíček; archiv