Advent se blíží a vy plánujete, kam vyrazíte? Přijměte tedy pozvání do Libereckého kraje, kde si můžete vychutnat tu pravou vánoční atmosféru dokreslenou tradičními vánočními trhy, vůní svařeného vína, pečených kaštanů a mandlí.
Oblíbené vánoční trhy se konají snad ve všech městech, vy byste si rozhodně neměli nechat ujít ty na čestném dvoře zámku Sychrov (30.11. – 1. 12.2019), ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě (3. – 8.12.2019) nebo České Vánoce v Jablonci nad Nisou, což jsou sklářské a bižuterní tvůrčí dílny, při kterých si můžete vyrobit vánoční dekorace a zároveň pořídit originální dárky.
Co by byl čas adventní bez návštěvy betlému. Jesličky s 240 figurkami lidí a zvířat, z čehož je více než stovka pohyblivých, můžete obdivovat ve Frýdlantě v Čechách. Srdcem tohoto betlému je hodinový stroj a provazové šňůry. Betlém, který vytvořil Gustav Simon (1873–1953), je vystaven v dřevěném domku č. 356, kde jeho tvůrce strávil velkou část svého života.
Pokud si chcete vychutnat adventní náladu v zasněžené krajině, můžete se vydat do Kryštofova Údolí, kde pod širým nebem stojí venkovní betlém Josefa Jíry. Skvost dlouhý 16 metrů najdete v centru obce, naproti hostinci „U Svatého Kryštofa“. Stojí tu však pouze od začátku adventu do Tří králů. Vejdete-li i do hostince, neprohloupíte. Můžete tam totiž spatřit ještě více než dvě desítky originálních dřevěných, keramických, papírových a jiných betlémů.
Raritou je pak cikorkový, část tyrolského betlému Franze Pohla nebo polovina původního Millerova betlému v orientálním stylu.
Během putovaní za betlémskou hvězdou byste určitě neměli vynechat Železný Brod. Ve zdejším Minimuzeu betlémů najdete na šest desítek skleněných betlémů, historických i současných. Jedná se o největší sbírku tohoto druhu v České republice. Minimuzem je navíc spojeno s prodejnou sklářských výrobků, kreativní dílničkou a příležitostným předváděním sklářské výroby.
Celá kolekce betlémů se návštěvníkům nabízí v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Nejpozoruhodnějším skvostem je mechanicky ozvučený betlém pocházející z let 1883–1913. Vytvořil jej druhý z bratrů Metelků – Jáchym (1853–1940). Všech 142 pohyblivých figurek je poháněno přes jediné závaží. Zbylá tři závaží slouží pouze ke zvukovým efektům. Pokud se rozhodnete porovnat „metelkovský rukopis“, zastavte se ještě ve Vysokém nad Jizerou, kde je vystaven pohyblivý betlém kováře Jana Metelky (1855–1924). Příběh Svaté rodiny zde představuje 203 pohyblivých figurek, z nichž 92 se pohybuje samostatně.
Více informací a kompletní přehled vánočních akcí najdete na www.liberecky-kraj.cz nebo na Facebooku Liberecký kraj cestou necestou.