Keramika tradičně i nově ve středních Čechách

0
830
Hrnčířský dvůr Zvířetice

Hrnčíři a keramici provozují řemeslo staré pomalu jako lidstvo samo. Nikdy přitom neupadlo v zapomnění, nikdy nepřestalo být užitečné a žádané, nikdy nepřestalo okouzlovat. Dnes se dá za hrnčíři ve středních Čechách vyrazit na tradiční oblíbené trhy v Berouně anebo v Kostelci nad Černými lesy.

Točení na hrnčířském kruhu, Centrum řemesel Ostrá

Dávná tradice hrnčířství se ve středních Čechách udržuje v Berouně, označovaném za město keramiky. V dávné minulosti se zdejší výrobky používaly ve šlechtických domácnostech po celé Evropě. Na slavnou historii místní opět navazují. Už od roku 1997 město pořádá pravidelné podzimní hrnčířské trhy na Husově náměstí. Pro velký zájem se k nim přidaly i jarní hrnčířské trhy, které se letos uskuteční ve dvou termínech: 7.-8. května a 11.-12. června.

V nově zrekonstruované budově v Zámečnické ulici sídlí celoročně otevřené Muzeum berounské keramiky s expozicí poodhalující taje zdejší keramiky, typické červeným až červenohnědým zbarvením a bílým či zeleným zdobením. Návštěvníci se seznámí s tím, jak se tradici slavného berounského hrnčířství podařilo oživit, a v případě zájmu si mohou práci s keramickou hlínou v místní dílně sami vyzkoušet.

Berounská keramika

Dlouhou tradici má pořádání keramických trhů také v Kostelci nad Černými lesy. Letos se na náměstí Smiřických pořádají již po čtyřiatřicáté, a to v sobotu 28. května. V budově bývalé radnice na náměstí, kde dnes sídlí Muzeum hrnčířství, se lze s místní černokosteleckou uměleckou keramikou 20.-70. let minulého století seznámit po celý rok.

Obdivovat točení na hrnčířském kruhu, modelování a domodelovávání i jiné techniky, které se s keramickou hlínou snoubí, mohou zájemci na mnoha místech napříč středními Čechami, jako například v Hrnčířském domě ve Zvířeticích, v malé dílně v Turkovicích u Ondřejova anebo v Lesním ateliéru Kuba v Kersku.

www.centralbohemia.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here