KRAJINA A LIDÉ – hlavní hrdinové příběhu Třeboňska

0
1863

TŘEBOŇ ZÍSKALA PODLE NĚKTERÝCH PRAMENŮ SVÉ JMÉNO OD ČINNOSTI PŮVODNÍCH OBYVATEL – TI NEJDŘÍV MUSELI SVÉ MÍSTO PRO ŽIVOT VYTŘÍBIT. A ŽE TŘÍBILI DŮKLADNĚ A POCTIVĚ, JE VIDĚT I DNES.

Snad nejzásadněji do života města i okolní krajiny zasáhli Rožmberkové a po nich další majitelé zdejšího panství – Schwarzenbergové. Za Rožmberků se zejména vlivem stavitelů rybníků začala přetvářet oblast plná bažin a močálů na hospodářsky efektivní a kultivovanou rybniční krajinu. Rybníků je kolem Třeboně na 500. Vodohospodářskou funkci v mnoha ohledech plní dodnes. Unikátní prostředí trvale poutá zájem tak prestižní instituce jakou je UNESCO. Spojujícím prvkem je Zlatá stoka. Geniální dílo Štěpánka Netolického letos slaví pětisté výročí. I s dílem dalších rybníkářů jako jsou Mikuláš Ruthard, nebo Jakub Krčín, a s tradicí tohoto řemesla, vás seznámí expozice v rekonstruovaném Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí. Dům má mimo jiné nejvzácnější klenbu z třeboňského loubí a sál s renesančními nástěnnými malbami sedmi svobodných umění. Za návštěvu stojí také jedinečné galerijní prostory.

Třeboň historická láká milovníky památek stavebními komplexy Státního zámku Třeboň, augustiniánského kláštera s gotickým kostelem Panny Marie Královny a sv. Jiljí, pivovaru Regent s tradicí vaření piva od roku 1379, či novogotické Schwarzenberské hrobky. Náměstí s renesančními a barokními domy na gotických základech tvoří jádro městské památkové rezervace. Bývá malebnou kulisou pro zdejší slavnosti a festivaly. Rozhled poskytuje ochoz věže staré radnice. Útroby moderního foyer v průchodu vedle radnice skrývají vchod do historického interiéru empírového Divadla J. K. Tyla s překrásnou malovanou oponou. Samotná budova tu stojí již od roku 1833 a patří k nejstarším měšťanským divadlům vůbec, stejně jako dodnes funkční malovaná opona Františka Skály. Divadlo je společnými prostory propojeno s loutkovým divadlem a navazujícím Kinem Světozor. Od loňského podzimu má renovované hlediště.

Návštěvnické centrum Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervace Třeboňsko v Domě přírody vypráví příběhy místních rybářů, třeboňských lázní i výjimečného přírodního bohatství Třeboňska. Zároveň pomáhá turistům s plánováním tras vycházek či vyjížděk na kole. V Třeboni se s přehledem můžete vydat na Cestu kolem Světa. Naučná stezka kolem rybníku Svět je dlouhá 12 kilometrů, doplněná informačními tabulemi, odpočinkovými místy i výhledy do krajiny. Cestu kolem Světa lze podniknout i skrze plavbu výletní lodí.

S Třeboní je spojená lázeňská tradice. Ta novodobá, založená na využití slatiny jako léčivého přírodního zdroje, má historii dlouhou 135 let. Učitel Václav Hucek postavil a v roce 1883 otevřel u Zlaté stoky lázně. V Třeboňské pánvi jsou nejbohatší naleziště rašeliny a slatiny u nás. Léčí se tu především nemoci pohybového ústrojí. Starší z třeboňských lázeňských domů – Bertiny lázně – dostaly jméno po dceři zakladatele Hucka – Bertě. U Lázní Aurora se nabízí mytologický výklad související s bohyní jitřních červánků…

Svébytným fenoménem je Třeboň kulturní. Jen málokteré velikostí srovnatelné město v České republice se může pochlubit tak rozmanitou nabídkou kulturních a společenských akcí po celý rok. Třeboň světová se pak pyšní několika významnými vědeckými institucemi jako je Státní oblastní archiv, Botanický ústav či Mikrobiologický ústav Akademie věd ČR. Třeboň rozvíjející se skýtá dobré podmínky pro kvalitní život svých obyvatel. Třeboň je městem, které pohladí tělo i duši!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here