Legenda praví, že husy kejháním rušily Martina v kázání, a tak skončily za trest na pekáči. Kdo podle lidového rčení na sv. Martina husu neochutná, bude prý celý rok hladovět.
Pro naše předky znamenal svátek sv. Martina ukončení hospodářského roku a k tomu patřila i svatomartinská husa. Kromě husy se pekly i tradiční svatomartinské rohy, rohlíky nebo podkovy. Sloužily jako výslužka odcházející čeledi a dívky jimi obdarovávaly mládence.
Svatomartinské víno je už pojmem nejen pro restaurace, ale i pro znalce vína.
I v dnešní době je v Česku tento svátek spojován zejména s pečenou husou. V tento den se také načíná první víno nového ročníku, které ctí jméno svého patrona a nazývá se proto svatomartinské. Toto víno, které zraje pouze několik málo hodin, má svěží ovocnou chuť. Správně je potřeba ho vypít do Velikonoc, je-li lahodné, znamená to, že se vydaří celý vinný ročník.
Pečení husy je obřad, který se nesmí uspěchat
Den před pečením je důležité husu nasolit, pěkně vně i zevnitř okmínovat a nechat ji přes noc v chladu odpočinout. Tak maso krásně zkřehne. Před pečením se do ní vloží hrušky a jablka, v některém kraji nadívají husu i švestkami. Pak už ji stačí jen upéct a podávat s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a červeným nebo i bílým zelím. Pečte pomalu a podlívejte, správná husa pustí pěkný hrníček sádla. V týdnu kolem svátku sv. Martina nabízí celá řada restaurací speciální Svatomartinské menu, kde kromě husy můžete ochutnat také například výtečnou paštiku z husích jater jako předkrm, nebo polévku – husí kaldoun. Připravte si hodovou husu podle našeho receptu.