Evropské vánoční speciality

0
1200

Vánoce jsou tím specifickým obdobím roku, který se v každé zemi v Evropě slaví, ale zároveň v každé zemi, ba i každé rodině najdete u vánoční tabule určité zvláštnosti.

Jak se začnou blížit vánoční svátky, hospodyně opráší svou kuchařku s recepty a už určitě ví, jaký salát, kapra, řízky nebo vánoční pečivo chce připravit, a my ostatní, jak domem zavoní vanilka, se začneme těšit na vánoční dobroty.

Víte ale jaké vánoční speciality můžeme ochutnat u sousedů?

Začneme něčím dobrým na zahřátí při návštěvě vánočních trhů. Oblíbené je samozřejmě svařené víno, zvaný lidově svařák. Je horké, ochucené skořicí, kořením a většinou je i sladké. Je nezbytnou součástí všech vánočních trhů a jarmarků po celé Evropě. Svařené víno je známé pod různými jmény, jako jsou například Bischopswijn, Gluehwein nebo Gløgg. Kromě svařeného vína si můžeme pochutnat na teplé medovině, grogu, nebo vánočním čaji s pečeným ovocem. V posledních letech si na trhu můžete také pronajmout či zakoupit vánoční hrnek, který vám pak může zůstat jako suvenýr, nebo ho vrátíte a dostanete zpět zálohu. Ušetří se tak mnoho miliónů kelímků, které by jinak skončily na skládkách.

Jedním z typických vánočních dezertů Německa a Nizozemí je vánoční štola, která se už objevuje i u nás. Známá je také jako Weihnachtsstollen (německá verze) a Kerststol (holandská verze). Jedná se vlastně o bochníček plněný ořechy, s kořením, marcipánem a sušeným ovocem a cukrovou polevou. Pro nás je štola opravdu hodně sladká. První štoly se pekly v Drážďanech už v roce 1545, ale původní štoly byly odlišné. Dříve se více světil půst, neobsahovaly tedy většinu dnešních ingrediencí a byly proto dost hutné. Nyní se každoročně v Drážďanech koná festival Dresden Stollen, jež oslavuje tradici pečení tohoto chleba a pro ochutnání se vyrábí jedna obrovská štola, aby mohlo uchutnat co nejvíce návštěvníků.

Panettone je italský sladký bochník s rozinkami, citronem, piniovými oříšky a anýzem. Původně pochází z Milána, ale během vánočních a novoročních svátků se servíruje po celé západní, jižní a jihovýchodní Evropě. Obchody nabízejí širokou paletu Panettone a lze ji také koupit jak dokonalý dárek. Panettone se během let změnila, hlavně proto, aby obstála v konkurenci ostatních vánočních dezertů. Původní Panettone byla docela hutná, namáčela se do kávy nebo do vína, ale jak její popularita rostla, na trh se dostaly nové příchutě.

Bûche de Noël nebo vánoční poleno je oblíbený francouzský dezert ve tvaru polena. Mnoho lidí tvrdí, že jeho počátek lze sledovat až k prastarým keltským tradicím oslav zimního slunovratu, ale tento dort získal na široké popularitě až během 20. století. Dort se vyrábí z upečeného piškotu posypaného cukrem, který se pak zaroluje jako roláda a znovu posype moučkovým cukrem a efektem kůry stromu. Nakonec se pak dozdobí houbami z marcipánu nebo sněhové hmoty, nebo zeleným posypem jako jehličí.

Jaké by to byly Vánoce bez křupavých, voňavých sušenek? Ty nejslavnější z nich pocházejí z Belgie. Speculoos nebo speculaas, jak se jim také říká, jsou teplé, kořeněné, křupavé sušenky se skořicí a hnědým cukrem. Jsou výborné ke kávě či čaji a děti je milují.

Švestkový pudink nebo vánoční pudink je tradiční dezert vyráběný v Anglii, ale je zajímavé, že neobsahuje švestky. Původ tohoto moučníku pochází ze středověké Anglie a tehdy se slovem “plum – švestka” označovaly rozinky. Pudink se vyrábí ze sušeného ovoce, vajec a často i tmavé melasy, nicméně tento pudink se během staletí hodně změnil, co se týče formy i ingrediencí. Často se připravuje a pak zavěsí a suší týdny před samotným servírováním, tak aby se chutě propojily. S přípravou tohoto dezertu se váže mnoho pověr, například ta, že by se měl připravit z celkem 13 ingrediencí symbolizujících Ježíše a jeho 12 učedníků.

Ve Španělsku můžete také ochutnat celou řadu cukrovinek a turrón je jednou z nich. Je to cukrovinka podobná tureckému medu vyrobená z medu, cukru, vaječných bílků, pražených mandlí nebo jiných oříšků. Podle tradice se turrón vyrábí již po mnoho století od středověku dodnes a je stále oblíbenou vánoční pochoutkou na jihu Evropy. Čím více mandlí turrón obsahuje, tím je považován za kvalitnější.

Smörgåsbord – švédský stůl je bufet s různými pokrmy, kde si hosté sami nabírají na talíř a tato forma servírování jídla je velmi populární po celém světě, obvykle se takto jídlo servíruje při svátečních příležitostech. Pro spoustu lidí je to jen bufet s každodenním jídlem, ale pro Švédy má mnohem širší význam a tradici. Ve Švédsku žádné vánoční svátky nejsou dokonalé bez vánočního švédského stolu smörgåsbord. Obvykle se servírují různě upravené ryby (losos apod.), chléb, šunka, masové kuličky, vepřová žebra, zelí, sýr, paštiky apod. Samozřejmě, že existují pravidla, v jakém pořadí se tato jídla konzumují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here