LETNÍ TÁBORY – STÁLICE V LETNÍM PROGRAMU DĚTÍ

0
1978
Foto: Dufa, z.s.

Budíček, rozcvička, hry v lese, koupání v rybníce, táboráky i noční hlídky – to a mnoho dalšího je v myslích většiny dospělých spojeno s letními tábory. Někdo na léto strávené v přírodě vzpomíná rád, někomu to možná tak úplně nevyhovovalo. Dnes je nabídka letních táborů pestřejší nejen po programové stránce, ale i po stránce zázemí tábora: ne na všech táborech dnes zažijete spaní ve stanu nebo služby v kuchyni, takže si ten vyhovující tábor může najít i trochu choulostivější dítě.

Foto: T.O.Bobříci

Smysl táborů zůstává ale stejný – zajistit dětem zajímavý program na léto – nejen je zabavit, ale také jim dát příležitost být chvíli sám za sebe zodpovědný, fungovat po určitou dobu v partě (někdy i cizích) dětí, postarat se o sebe a také zažít sebepřekonání a naučit se novým věcem. A samozřejmě být v přírodě – vždyť velká část táborových aktivit se odehrává v lese nebo na louce.

Zkrátka a dobře, pobytové tábory k dětství a dospívání patří. Jsou však dnes děti ochotné se táborů účastnit? Nejsou moc zhýčkané? Jana Ptáčková, která zastupuje dva největší táborové vyhledávače Borovice.cz a ČeskéTábory.cz tvrdí, že zájem o letní tábory neupadá a dodává: „Je to spíše naopak, o tábory je stále velký zájem. Rodiče chtějí najít dětem na prázdniny program a tábory jsou v tomto ohledu ideálním řešením. Pořadatelé táborů dnes dobře vědí, že je potřeba vycházet vstříc i náročnějším dětem, a proto se mnohé tábory konají v lepších ubytovacích zařízeních jako jsou penziony či hotely. A řada z nich mívá atraktivní moderní témata.“

Jako příklad mohou posloužit různé tábory s youtubery nebo tábory věnované počítačovým dovednostem. Ale to je jen špička ledovce, stále převládají klasická zaměření, která ale mnozí organizátoři za dlouhé roky vypracovali do velmi profesionální podoby. V nabídce táborů jsou skvělé adrenalinové tábory u moře, taneční tábory s profesionály, výtvarné a koňské tábory pro holky a army tábory pro kluky. Naprostá většina táborů ale nemá lákavě znějící zaměření, možná jsou to ale přesně ty tábory, kde po celém dni plném dobrodružství sedíte večer u táboráku a posloucháte příběhy, kytaru, a nebo jen praskání ohně.

Rada závěrem: Až budete svému dítěti vybírat tábor, nezapomeňte si o něm dopředu něco zjistit, nejlepší je mít doporučení od někoho, kdo tábor zná. Seznamte se s vedoucími, podívejte se na fotky z minulých let a když už zkoušíte tábor nový, pokuste se zajistit, aby dítě jelo na tábor s někým, koho zná – kamarádem, sourozencem apod.

Kde hledat dětský tábor? Zkuste www.Borovice.cz a www.Cesketabory.cz

Příměstské tábory

Rok od roku je jich více. Nejsou to sice tábory v pravém slova smyslu, ale prázdninový program pro děti je to skvělý. Takzvané příměšťáky jsou organizované a často nějak tematicky zaměřené programy pro děti v místě jejich bydliště, děti ráno přijdou a odpoledne si je rodiče vyzvednou. Dítě tedy tráví den aktivitou ve skupině dětí, ale spát chodí domů. Tento typ táborů umožňuje rodičům chodit do práce a o dítě je mezitím postaráno. Hledáte příměstský tábor, který budete mít blízko? Podívejte se na www.primestaky.net, kde je široká nabídka příměstských táborů v celé ČR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here