Národní geopark je součást tzv. Česko-Bavorského Geoparku který v tomto příhraničním regionu postupně vzniká již od r. 2001, kdy pracovníci Geo-Centra u Kontinentálního hlubinného vrtu v bavorském Windischeschönbachu oslovili nejdříve partnery z Karlovarského kraje.
O rok později se k přípravám projektu připojil i Plzeňský kraj územím okresu Tachov, který sousedí jak s Bavorskem, tak s Karlovarským krajem.
V únoru 2011 získala titul i bavorská část Geopark Bayern-Böhmen. Dne 24. 4. 2012 udělil ministr životního prostředí i naší části titul Národní geopark GeoLoci.
Severozápadní část Českého masivu je z geologického hlediska jedna z nejzajímavějších oblastí v celosvětovém měřítku. Geologické zvláštnosti příkladně vypovídají o dějinách Země a jejích vlivech již staletí. To v sobě obsahuje geovědní témata s jejich aktuálním společenským dopadem, jako krajinné formy pro infrastrukturu, krystalické, vulkanické a sedimentární horniny, jako stavební materiál, půdy pro lesní a zemědělské hospodaření, přírodní suroviny v hornictví, hydrogeologii a tektoniku pro vodní a lázeňské zdroje, až k výskytu zemětřesení.
Poznejte kouzlo krajiny, která ač byla svědkem řady historických událostí, zůstala nenarušená a zachovala si svůj jedinečný charakter dodnes. Seznamte se s osudy generací, kterým místní krajina byla domovem i zdrojem obživy, vydejte se po stopách bývalých obyvatel a objevte zbytky zaniklých obcí a zaposlouchejte se do šumu stromů, které po nich zbyly.
Ochutnejte minerální prameny Konstantinolázeňska, poznejte historii hornictví na Plánsku a Stříbrsku a podívejte se do některé z mnoha štol, ve kterých možná potkáte tajemného Duchmause.
Na kole, na koni nebo pěšky vyražte na jednu z romantických zřícenin středověkých hradů – Švamberka, Volfštejnu nebo Gutštejna, nebo jenom na místní Chodské pivo do zapadlé hospůdky v sousední vísce. Poznejte atmosféru míst, která vám zdejší krajina nabízí.