Český ráj jako turistický cíl má bezmála dvousetletou tradici. Skalní města, jako jsou Prachovské skály či Hruboskalsko není třeba většině lidí představovat.
Český ráj ale není jenom oblastí pískovců. Jeho geologický vývoj za půl miliardy let dal vzniknout mnoha fenoménům. Riegrova stezka u Semil prochází kaňonem, kde se do nejstarších hornin zařízla řeka Jizera. O sto metrů výš naopak najdeme lávové proudy nejmladší sopečné činnosti na severu Čech, které před pouhými pěti miliony let řeku přehradily. Nedaleko odtud se nacházejí Bozkovské jeskyně. Jako jediné krasové prostory u nás nevznikly ve vápencích, ale v dolomitech a navíc je lze navštívit i v zimních měsících. Jsou důkazem, že zde před zhruba 400 miliony let bylo moře, ve kterém se hornina usadila. Následovalo období horotvorných procesů a v jeho závěru další sopečná činnost produkovala lávy, v jejichž dutinách vykrystalizovaly minerály, které proslavily náš kraj. Acháty, ametysty, jaspisy a další drahokamové odrůdy křemene.
Tento vulkanismus probíhal v době, ze které pochází uhelné sloje na Plzeňsku, Kladensku či Slánsku a uhlí se omezeně dobývalo i zde. Tak jako křemen vyplnil dutiny v lávě, prosákl i nezuhelnatělými kmeny tehdejších rostlin. Tento fenomén můžete obdivovat v novopackém městském muzeu, takzvané Klenotnici.
Horotvorné procesy, mořské usazeniny, mladý vulkanismus a erozní pochody dokončily vývoj krajiny. Geopark však nejsou jenom geologické památky. Český ráj může nabídnout prohlídku Kosti, nejzachovalejšího gotického hradu u nás, řady zámků, zřícenin i jiných pamětihodností. Navštivte kraj, kde zpracování kamene má mnoha tisíciletou tradici. Vždyť sekery vyrobené u Jizery v mladší doby kamenné nachází archeologové po celé tehdy obývané Evropě.
Geopark Český ráj vznikl v roce 2005 jako první v Česku a hned stal se členem evropské i světové sítě. Od listopadu 2015 je oprávněn používat značku Globální geopark UNESCO Český ráj.