fz3-13769305690270, 0B
Booking.com

V ZAHRADĚ NAPROTI PAVILONU SKLA A VLASTIVĚDNÉMU MUZEU DR. HOSTAŠE ROZKVÉTAJÍ KLATOVSKÉ KARAFIÁTY. SPECIFICKÝ DRUH KARAFIÁTU, KTERÝ NENAJDETE NIKDE JINDE NA SVĚTĚ, PĚSTUJÍ A ŠLECHTÍ ŠIKOVNÍ KLATOVŠTÍ ZAHRÁDKÁŘI UŽ PŘES DVĚ STĚ LET.

A jak to všechno začalo? Čirou náhodou se dostala semínka karafiátů z Francie, díky jednomu rotmistrovi vracejícímu se z Napoleonských válek, až do Klatov. Zajímavá květina vzbudila pozornost klatovských zahradníků, kteří ji poté po léta pěstovali. Podařilo se jim vyšlechtit nové odrůdy karafiátů, za něž získávali ceny na mezinárodních soutěžích. Výstava karafiátů potrvá v Klatovech do 23. července 2017, otevřeno má denně od 9 do 17 hodin.

Druhý červencový víkend se slaví v Klatovech pouť, letos svátek vychází na 7.–9. července. Těšit se můžete na vystoupení folklorních souborů v rámci Mezinárodního folklorního festivalu, na koncerty na náměstí, kdy v sobotu 8. 7. zahraje od 9 hodin Úhlavanka a v neděli 9. 7., opět od 9 hodin Skalanka. Pro mladší publikum vystoupí odpoledne od 15.30 hodin Extra Band Revival. Chybět nebude tradiční staročeský trh, pouťové atrakce, zajímavé výstavy a mnoho dalšího. Bližší informace najdete na www.klatovy.cz/icklatovy.

Průvod s obrazem Panny Marie Klatovské bude procházet městem v sobotu 8. 7. po 15 hodin, po skončení Pontifikální mše svaté. Právě na výročí datumu zázračného ronění krve, které údajně viděli lidé na obrazu madony, se dnes v Klatovech pouť slaví. Stalo se tak už dávno, léta Páně 1685. Dnes je obraz umístěn na oltáři nejstaršího kostela ve městě, gotického kostela Narození Panny Marie, který byl vystavěn už v době založení města ve 13. století. V historickém centru Klatov jsou v letní sezóně otevřeny všechny památky, navštívit můžete Černou věž, katakomby, jezuitskou kolej, barokní lékárnu U Bílého jednorožce, gotický kostel Narození Panny Marie s expozicí v kryptě pod kostelem, Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše, Pavilon skla, renesanční dvorek, projít si městské parky v centru, kde je dobře vidět dodnes zachovalé středověké opevnění města. Prohlédnout si ho můžete zejména v Hostašových sadech. Směrem k muzeu ve Vrchlického sadech dodnes stojí okrouhlice, kamenná věž kruhového půdorysu, která bývala také součástí mohutného obranného zdiva.

 

TEXT A FOTO: KLATOVY

Share