fz3-13769305690270, 0B

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍM TURISTICKÝM CÍLEM ROKU 2016 BYL PRAŽSKÝ HRAD, KAM ZAVÍTALO CELKEM 2,1 MILIONŮ NÁVŠTĚVNÍKŮ, COŽ BYLO MEZIROČNĚ O 12 % VÍCE. POLEPŠILY SI I DALŠÍ CÍLE TURISTŮ. U DESETI NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH PAMÁTEK ČESKA ROSTLA NÁVŠTĚVNOST ČASTO I DVOUCIFERNÝM TEMPEM. VYPLÝVÁ TO Z ŽEBŘÍČKU NÁVŠTĚVNOSTI TURISTICKÝCH CÍLŮ, KTERÝ SESTAVILA AGENTURA CZECHTOURISM.

Na druhé příčce se stejně jako loni umístila lanová dráha na Petřín. Ta za loňský rok svezla téměř 1,8 milionů návštěvníků, což bylo o 19 % více než v roce předchozím. Významný nárůst zaznamenala i většina dalších objektů v první desítce. Například pražská ZOO, která skončila na třetím místě, vzrostla meziročně návštěvnost o 10 %, na celkových 1,4 milionů návštěvníků.

Do žebříčku nejnavštěvovanějších památek Česka se promítlo i postupné rozšiřování portfolia dotazovaných objektů. V první desítce se tak vloni nově objevil Aqualand Moravia.

„Aktuálně zjišťujeme návštěvnost téměř 600 objektů z celé republiky a postupně se snažíme databázi doplňovat. Kromě kulturních památek a hradů či zámků sledujeme i návštěvnost technických památek, některých zážitkových atrakcí, ale třeba i jaderných elektráren,“ uvedla Markéta Vogelová, ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism.

U převážné většiny objektů letos podle Vogelové návštěvnost rostla, mnohdy i o desítky procent. Pokles počtu návštěvníků se objevil jen zřídka a zpravidla souvisel se změnou organizace prohlídek či způsobu počítání návštěvníků. Ty totiž každý objekt počítá trochu jinak. Základem je zpravidla počet prodaných vstupenek. V závislosti na marketingové politice konkrétního objektu se dále započítávají například návštěvníci různých akcí, některé objekty mají více návštěvnických okruhů, nebo třeba vykazují souhrnně návštěvnost více poboček provozovaných například jedním muzeem.

Žebříček návštěvnosti turistických cílů je sestavován na základě sledování návštěvnosti téměř 600 nejnavštěvovanějších turistických objektů. Seznam přesto není vyčerpávající a některé objekty v něm mohou chybět. U rozsáhlejších areálů je uváděna celková návštěvnost nebo návštěvnost jednotlivých objektů podle toho, jaká data provozovatel poskytl.

 

TEXT A FOTO: CZECHTOURISM, ARCHIV REDAKCE

Share