fz3-13769305690270, 0B

MORAVSKOU BRÁNOU PROSVIŠTÍ I LETOS VÍTR, KTERÝ S SEBOU PŘINESE SVĚŽÍ NABÍDKU CELÉ ŘADY NEVŠEDNÍCH ZÁŽITKŮ. NA TURISTY, KTEŘÍ SEM ZAVÍTAJÍ, ČEKÁ TAKŘKA PROSTŘENÝ STŮL – STAČÍ SE NATÁHNOUT A OBČERSTVIT SE TÍM NEJLEPŠÍM, CO LETOS DO LETNÍ NABÍDKY PŘIVÁLO.

Do Přerova přilákají už tradičně Svatovavřinecké hody, které vypuknou první srpnový víkend. Od pátku 4. do neděle 6. srpna bude město žít hudebními vystoupeními, historickým průvodem nebo jarmarkem. Přerov ale bude přes prázdniny „tepat“ i Hudebním létem na hradbách, které už vloni strhlo tisíce hudbymilovných lidí, kteří sem pravidelně vždy v úterý večer přišli „zapařit“ do romantického místa pod hradbami, kde probíhal bezplatný multižánrový festival. A nejinak tomu bude i letos. Bude se tu hrát, zpívat, tancovat, pít pivo  - než na město padne tma. „Přerov si bude v tomto čase připomínat i svého rodáka, který rovněž miloval muziku a dobré pití – ale také literární tvorbu. Letos si totiž připomínáme 100. výročí narození básníka Josefa Kainara a těšíme se na hned několik zajímavých kulturních akcí spojených s jeho jménem,“ říká Pavla Roubalíková z přerovského magistrátu.


A v centru města zůstáváme i s další nabídkou, s níž přichází Muzeum Komenského, které láká na prohlídku zámku, v němž kdysi žil i Karel starší ze Žerotína, ochránce a mecenáš J. A. Komenského. Zámecké komnaty tam ale nečekejte – zámek nabízí výhradně zajímavé expozice. „Návštěvníci si mohou projít jak stálé výstavy, tak i ty krátkodobé. Specialitou jsou rekonstrukce dobových školních tříd, expozice Archeologie Přerovska, Památník Komenského, Národopis Hané a hanáckého Záhoří, ale také expozice Entomologie a mineralogie,“ konstatuje pracovnice muzea Romana Nitková. A zároveň připomíná, že z aktuálních výstav bude k vidění ta s názvem „Poklady z hůry aneb Jak se žilo na Hané “, dále pak výstava „Houby, kam se podíváš!“, která je provázána s výstavou MYKOKOSMOS, jež je k vidění v ornitologické stanici, která spadá pod muzeum a nachází se v Bezručově ulici.

Z Přerova je to už jen skok do Lipníka nad Bečvou - města, které nabízí po celou turistickou sezónu prohlídky s průvodcem. „Každý všední den - kromě pondělí - mohou zájemci navštívit památky, které nejsou běžně přístupné - například zvonici s unikátním historickým strojem věžních hodin. Neméně zajímavá je i prohlídka kostela Církve československé husitské – bývalé synagogy, židovských hřbitovů či střešní zahrady, pod níž se nachází galerie Konírna,“ podotýká Žaneta Valentová z městského úřadu. Připomíná i to, že Lipník coby kovářské město láká rovněž na exteriérovou výstavu s názvem Kov ve městě, v rámci níž představují svou tvorbu Igor a Kristián Kitzbergerovi. „A zapomenout nesmíme ani na prázdninové pátky, které budou patřit hudbě, jež bude znít v nově otevřené kavárně Konírna v zámeckém parku,“ připomíná Žaneta Valentová. A druhým dechem zve i na Svatojakubské hody, které ve dnech 21. až 23. července lákají na bohatý kulturní program. V sobotu 16. září budou ve městě přístupné vybrané památky v rámci Dnů evropského dědictví. Během celého září budou mít návštěvníci města možnost zhlédnout část putovní výstavy „Má vlast cestami proměn“, která bude umístěna v areálu zámeckého parku.

A když už turisté zavítají do Lipníka, neměli by opomenout vyšlápnout si na hrad, který se vznosně tyčí nad městem. Majestátní Helfštýn má co nabídnout – kromě prohlídky středověkého sídla si zájemci mohou vybrat z více než dvou desítek kulturních a společenských akcí. „Na své si tradičně přijdou milovníci historie, řemesel, divadla i sportu. Zveme na Helfštýnské ateliéry, které představí profese muzejních pracovníků. Součástí programu budou odborná stanoviště, výtvarné dílny, seznámení se se zákulisím práce archeologů, kurátorů či výstavářů,“ shrnul kastelán hradu Jan Lauro. Připomněl, že zajímavá bude i sezónní expozice Kovářský virtuos Claudio Bottero, která prezentuje v hradní galerii výběr zhruba šesti desítek mistrových kreseb. A hrad bude i vonět - celý červenec totiž provoní III. nádvoří experimentální kávové dílny.

Při putování Moravskou branou by byl hřích nezavítat na Hranicko. Návštěvníky zcela jistě uchvátí historické centrum města Hranice s bohatou architekturou měšťanských domů. „Hostům, kteří k nám zavítají, nabízíme komentované procházky městem s průvodcem, výstupy na 38 metrů vysokou radniční věž, expozici historických zbraní, v Muzeu na zámku uvidí model města, mají možnost navštívit Galerii Synagogu nebo výstavní prostory Staré radnice s gotickým sálem,“ zve do města Lenka Dočkálková z Turistického informačního centra Hranice. Zdůrazňuje, že novinkou letošní sezóny budou rovněž komentované prohlídky vojenských ústavů.

Z Hranic jsou už takřka na dohled také lázně Teplice nad Bečvou, Zbrašovské aragonitové jeskyně a propast, která se může těšit nejen z přídomku „nejhlubší v České republice“. A všechna tři místa se mohou stát cílem pěkných výletů.

„Lázně Teplice nad Bečvou se letos pyšní nově opraveným funkcionalistickým domem Praha – pro návštěvníky jsou připraveny speciální letní dovolenkové pobyty. Jsem přesvědčena, že bude zážitek bydlet právě v tomto meziválečném architektonickém skvostu,“ říká Jana Cichrová. A marketingová pracovnice lázní i připomíná, proč a s čím by právě k nim měli lidé zavítat: „Specializujeme se na léčbu kardiovaskulárních chorob, součástí našich lázní je Odborný léčebný ústav pro kardiorehabilitaci, který je dokonce prvním zařízením svého druhu v České republice. Kromě srdce a cév zde léčí také onkologické nemoci, nemoci z poruch látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, vysokého krevního tlaku a dalších civilizačních chorob. Specializujeme se rovněž na léčbu pohybového aparátu a nervových onemocnění.“

A srdce je možno potěšit i v jeskyních, které se nacházejí rovněž v Teplicích a zejména v horkém létě jsou příslibem příjemného chladu. „Unikátní výzdobu Zbrašovských aragonitových jeskyní tvoří raftové stalagmity, keříčky minerálu aragonitu či „koblihové“ povlaky na stěnách. Od července do konce října mohou návštěvníci v podzemních prostorách shlédnout i výstavu z oboru uměleckého sklářství,“ sděluje vedoucí jeskyní Barbora Šimečková. Nedaleko jeskyní pak leží Hranická propast – od loňska také nejhlubší zatopená propast světa. „Na panelech naučné stezky se lidé dozvědí aktuální informace a z vyhlídkové plošiny mohou obdivovat suchý jícen, hluboký 69,5 metrů. Propast pokračuje několikasetmetrovými hlubinami zaplavenými kyselkou, jejichž potápěčský průzkum stále pokračuje,“ prozradila na závěr Barbora Šimečková.

Tak co, „proletíte“ v létě Moravskou bránu? Více informací naleznete na webech:

WWW.PREROV.EU
WWW.PREROVMUZEUM.CZ
WWW.MESTO-LIPNIK.CZ
WWW.HELFSTYN.CZ
WWW.MESTO-HRANICE.CZ
WWW.LTNB.CZ
WWW.CAVES.CZ
WWW.HRANICKAPROPAST.CZ

 

TEXT A FOTO: MORAVSKÁ BRÁNA

Share