fz3-13769305690270, 0B

SKUTEČNĚ MĚSTO ZNOJMO, VYHLÁŠENÉ JAKO MORAVSKÁ MEKA VÍNAŘSTVÍ, AKCEMI SPOJENÝCH S OCHUTNÁVKOU VÍNA, ROZŠIŘUJE NABÍDKU O NOVOU EXPOZICI PIVOVARNICTVÍ V AREÁLU BÝVALÉHO ZNOJEMSKÉHO PIVOVARU.

Před dvěma lety se díky úsilí místních obyvatel vrátila výroba piva do bývalého areálu pivovaru. Pivo totiž k městu patřilo odjakživa a tradice jeho vaření sahá do 13. století. Pivo se zde začalo vařit v roce 1278 za krále Rudolfa I., který udělil městu Znojmu právo várečné a mílové. Pivo se zde vařilo téměř 300 let, až do roku 2009, kdy byla výroba přerušena.

Následně po šestileté odmlce se opět výroba piva vrátila. Nová Expozice pivovarnictví je zaměřena na historii a tradici místní výroby piva a seznamuje návštěvníky se surovinami potřebnými pro výrobu piva a s historií vaření piva od nejstarší doby až po současnost. Expozice se nachází v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru, přístupné z ulice Hradní.

Technologické zařízení pochází z roku 1930, je vyrobené ve Škodových závodech v Plzni a tvoří jádro expozice. V roce 2010 bylo prohlášeno kulturní památkou.

Do jednoho z exponátů – scezovací kádě může návštěvník i vstoupit a prohlédnout si ji zevnitř, kde se formou videosekvence seznámí s historií znojemského pivovaru.

Komentovaná prohlídka s průvodcem je doplněna o historii pivovarnictví ve Znojmě. Pro děti je připraven dětský koutek, kde si mohou i zasoutěžit s pivní kvasinkou.

 

Otevírací doba: duben–říjen: denně od 9:30 do 17:30 hodin

 

WWW.EXPOZICEPIVOVARNICTVI.CZ

 

TEXT A FOTO: ZNOJMO

Share